• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Salıncak ve Salıncak Burcu Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Salıncak ve Salıncak Burcu Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 25-09-2021

  Salıncak nedir? Salıncak burcu nedir? Salıncak kolunun görevi nedir? Salıncak arızası belirtileri ve nedenleri nelerdir? Salıncak burcu arıza belirtileri nelerdir? Salıncak burcu neden arızalanır?....

  Salıncak Kolu Nedir?

  Araçlardaki süspansiyon sisteminin amacı, hareket halindeki aracın ağırlığını desteklemek, sürüş kalitesini, konforunu, yol tutuş yeteneklerini ve dinamik yapısını kontrol etmektir. Yaylar, amortisörler ve bazı bağlantı parçalarından oluşan bu sistemin temel bileşenlerinden biri de salıncaklardır.

  "Tabla" olarak da adlandırılan salıncaklar, tekerlekleri aracın şasisine bağlayan parçadır. Salıncaklar, sürücünün aracı yönlendirmesine ve engebeli yollarda tekerleklerin yumuşak bir şekilde aşağı ve yukarı hareketine izin verir. Görünüşte basit bir tasarım olmalarına rağmen, bir aracın genel dengesi ve sürülebilirliğinde hayati bir role sahiptir. Onlar olmadan, rahat ve keyifli bir yolculuk düşünülemez.

  Çoğu aracın hem ön hem de arka tekerleklerinin her birinde, bir veya iki salıncak kolu bulunur. Önden çekişli araçların çoğunda, sadece alt salıncak mevcuttur. SUV'lar da ve kamyonetlerde ise genellikle hem üst hem de alt salıncak kolları bulunur.

  Salıncaklar, genel olarak çelik, dökme demir veya dökme alüminyum malzemeden imal edilirler. Çelik ve dökme demir salıncaklar, hasara karşı daha güçlü ve dayanıklıdır. Dökme alüminyum salıncaklar ise daha hafif uygulamalar için tasarlanmıştır.

  Salıncak kolları tipik olarak "A" şeklinde, "L" şeklinde veya "Salıncak" şeklindedir, ancak tasarımlar aracın süspansiyon geometrisine göre farklılık gösterir. Bu bileşenin, tekerlek göbeğini ve direksiyon mafsalını aracın şasine bağlamak için her iki ucunda bağlantı noktaları vardır. Aracın tekerleklerine ve direksiyon mafsalına "rotil" adı verilen çelik bir bileşenle, şasiye ise "salıncak burcu" adı verilen kauçuk malzeme içeren burçlarla bağlanır. Bu esnek burçlar, tekerlekler aşağı ve yukarı hareket ederken metalin metale sürtmesini engeller. Burçlar ayrıca genel gürültüyü, titreşimi ve sertliği azaltarak aracın sürüş kalitesini daha yumuşak ve daha konforlu hale getirir. Rotiller ise mafsalların ve tekerleklerin dönmesine olanak sağlar.

  Bazı araçların ön tekerleklerinde, hem üst hem de alt salıncak kolları bulunur. Bunlara çift salıncaklı süspansiyon sistemi denir. Bu mimari tasarım, tekerleklerin daha dengeli ve stabilite kontrol edilmesini sağlar. MacPherson tipi süspansiyon sistemlerine sahip araçlarda üst salıncak yerine bir payanda mevcuttur. Bağımsız arka süspansiyon sistemine sahip bazı araçların arka tekerleklerinde de salıncak kolları bulunur ve aynı mantıkla çalışır.

  Salıncak Kolu Nasıl Çalışır?

  Salıncak Kolunun Görevi Nedir?

  Bir salıncak kolunun görevi basittir. Direksiyon mafsalını şasiye bağlar ve araç hareket halindeyken şasi ve tekerleklerin birlikte hareket etmesini sağlayarak aracı dengeler. Salıncaklar, aracınızın her zaman yolla tam temas halinde kalmasına yardımcı olan ve size gerekli kontrolü veren süspansiyon sisteminin bir parçasıdır.

  Salıncak koluna bağlanan rotil, direksiyon sisteminin pivot noktası olarak işlev görür. Aracın ileri ve geri hareketi esnasında, her iki yöne döndürülmesine olanak tanır. Tekerlek göbeğini şasiye bağlayan salıncak burcu ise, tümsek ve çukurlarda araca esneklik kazandırarak tekerlekleri zeminle temas halinde tutar. Her iki tekerlekteki salıncak kolları senkronize ve uyum içinde hareket ederek aracı güvenli bir şekilde yolda tutar.

  Sonuç olarak, süspansiyon ve direksiyon sistemi arasında koordinasyonu sağlar ve sürücüye aracı kontrol etme yeteneği kazandırır.

   

  Salıncak Arızası Belirtileri Nelerdir?

  Salıncak kolu, aşırı stres ve darbelere dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, nihayetinde aşınarak eskiyen bir bileşendir ve sınırlı bir ömre sahiptir. Aşınmanın şiddeti, aracın sürüş koşullarına ve sürüş durumuna göre değişir. Sürekli engebeli ve asfaltsız yollarda kullanılan araçların salıncak kolları, daha erken aşınmaya ve arızaya eğilimlidir. Ayrıca, kasislere ve çukurlara dikkat etmiyor ve sert bir şekilde geçiyorsanız, parçanın ömrünü kısaltabilirsiniz.

  Salıncak kolu üç nedenden dolayı arızalanabilir. Bunlar; çerçevenin hasar görmesi, salıncak burcunun hasar görmesi ve rotil arızasıdır. Çerçeve hasarı; paslanma, aşırı esneme veya güçlü bir darbe veya çarpışma nedeniyle oluşabilir. Burç hasarı; aşınma ve yıpranma nedeniyle zamanla oluşur. Rotiller ise sürekli temas halinde olan hareketli parçalar oldukları için zamanla aşınarak bozulabilir.

  Her ne sebepten olursa olsun, hasarlı ve düzgün çalışmayan bir salıncak kolu, titreşim, direksiyon boşluğu, yanlış hizalama, gevşek ve sallanan tekerlekler, olağandışı sürtünme sesleri, frenlemede dalgalanmalar ve eşit olmayan lastik aşınmaları gibi çeşitli belirtiler gösterir. Bu sorunlardan biri veya daha fazlası meydana gelirse, salıncak kolunun değiştirilmesi gerekebilir.

   

  Salıncak Burcu Nedir? Neden Arızalanır?

  Birçok süspansiyon ve direksiyon sisteminde, titreşimi engellemek ve sürüş konforunu arttırmak için burçlar kullanılır. Burçlar, salıncak kollarında, amortisör takozlarında, denge kollarında ve bağlantılarında, motor ve şanzıman takozlarında, süspansiyon ve direksiyon sisteminin birçok bileşenlerinde bulunur.

  Bunlar, tıpkı vücudun eklem yerlerinde bulunan kıkırdaklara benzer bir işleve sahiptir. Kıkırdaklar, kemiklerin sürtünerek birbiri üzerinde kaymasına olanak tanır ve böylece hareket etmeyi kolaylaştırır. Yıpranmış ve hasar görmüş bir kıkırdak, kemiğin kemiğe temas etmesine ve rahatsızlıklara sebep olur.

  Aşınmış veya hasarlı burçlar da, metalin metalle temasına neden olarak gürültü ve titreşimlere yol açar. Bu bileşenler, ısı, yaş, yol tuzları, araçtan sızan yağlar ve aşırı yük gibi ağır koşullara maruz kalarak zamanla bozulabilir.

  Salıncak burçları, süspansiyon sisteminin sürekli basınç altında kalan kısımlarını tutar. Sürüş esnasında, süspansiyon sisteminin bileşenleri hareket eder ve bu da ısı üretir. Burçlar, diğer mekanik parçalardan gelen ısıya maruz kalır. Bu nedenle aşınabilir veya yaşlanarak çatlayabilir.

  Araç sürekli karlı ve buzlu yollarda sürülüyorsa, yol tuzu nedeniyle burçlar aşınabilir. Çoğu salıncak burcu yağlama gerekmeyecek şekilde tasarlansa da bazılarının sürtünmeyi ve gıcırtıyı önlemesi için düzenli olarak yağlanması gerekir. Düzenli olarak yağlanmadığı taktirde zamanla kurur ve arızalanır.

  Arızalı salıncak burcu

  Salıncak Burcu Arıza Belirtileri Nelerdir?

  Arızalı salıncak burçlarının en yaygın belirtileri şunlardır:

  - Aşınan salıncak burçları, tekerlek tertibatları gibi salıncak kollarına bağlı parçaların gevşemesine neden olabilir. Bu, sallanan tekerleklere ve buna bağlı olarak süspansiyon sisteminde aşırı oynamalara neden olabilir. Sonuç olarak, araç hızlandıkça titreşimlerin sesi artar ve direksiyon simidinden hissedilebilir.

  - Aşınan salıncak burçları, parçaların birbirine çarparak ses çıkarmasına neden olur. Tümseklerde, engebeli yollarda, virajlarda ve frenleme esnasında çıkan sesin şiddeti artar. Sesler genellikle tıkırtı şeklinde duyulur.

  - Arızalı salıncak burçları yalnızca gevşek parçalara neden olmaz, parçaların yanlış hizalanmasına da neden olabilir. Tekerleklerin hizalaması etkilenebilir ve direksiyon boşluğuna yol açarak aracın bir yana çekmesine neden olabilir. Bu sorun, araç engebeli yüzeylerde veya arazide sürülürken daha belirgin hale gelir.

  - Arızalı salıncak burçlarının bir diğer belirtisi ise lastiklerin düzensiz aşınmasıdır. Hasarlı burçlar, süspansiyon parçalarının hizasını koruyamaz. Bu nedenle lastiklerin iç ve dış kenarlarının eşit olmayan şekilde aşınmasına neden olur.

   

  Arızalı Salıncak Burcu ile Aracı Kullanmak Tehlikeli mi?

  Aşınmış salıncak burçları, süspansiyon sistemi bileşenlerinin gevşemesine ve yanlış hizalanmasına neden olur. Bu da yanlış ağırlık dağılımına yol açacağı için aracı sürmek tehlikeli hale gelir.

  Ayrıca, arızalı salıncak burcu nedeniyle tekerlek ve lastik tertibatı dışarı doğru hareket ederse, aracınızın kontrolünü kaybedebilirsiniz.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  GOO-FAR Yakıt Performans KitleriGOO-FAR Yakıt Performans Kitleri

  GOO-FAR Yakıt Performans Kitleri, dizel, biodizel ve benzinle çalışan tüm araçlara tam uyumluluk sağlar....»


  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir. Basit ama...»


  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yıllardır birbirine ...»


  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta...»


  BRC LPG/CNG SistemleriBRC LPG/CNG Sistemleri

  BRC LPG/CNG Sistemleri İtalyan MTM S.r.l firmasından ithal edilmektedir. Otomobil firmalarının sıfır km. araçl...»