• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Buji Nasıl Değiştirilir? Arızalı Bujinin Belirtileri Nelerdir?

  Buji Nasıl Değiştirilir? Arızalı Bujinin Belirtileri Nelerdir?

  Tarih: 11-09-2018

  Buji arızalarının belirtileri nelerdir? Buji nasıl değiştirilir? Buji arızalanırsa ne olur? Buji arızaları ne gibi sorunlara yol açar?....

  Buji, içten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen parçadır. Otomobilin ateşleme sisteminde önemli bir yer tutar. Aracınızın motorunun yakıt verimini ve performansını korumak için bujilerinizin her zaman iyi durumda olması gerekir.

   

  Buji Nasıl Değiştirilir?

  Aracı olan herkes sürüş sırasında güvende olmak için bazı temel bakım prosedürlerini öğrenmek zorundadır. Bu işlem buji bakımlarını da içerir. Bujileri temizlemek ve değiştirmek ilk etapta çok zor ve karmaşık gibi görünebilir. Ama umutsuzluğa kapılmayın, elinizin altında doğru aletler olduğu sürece, aracınızın bujilerinin değişmesi ve temizlenmesi oldukça kolay bir işlemdir.

  İşleme başlamadan önce motorun mutlaka soğuk olması gerekir. Aracın motoru sıcaksa 1 saat kadar soğumasını bekleyin. Sıcak motordan bujiyi sökmeye çalışmak kırılmasına ve yuvanın dişlilerinin bozulmasına yol açabilir.

  Kaputu açtıktan sonra yapmanız gereken sonraki işlem bujilerin yerini bulmaktır. Sahip olduğunuz motorun türüne bağlı olarak bujiler farklı yerlerde bulunabilir. V6 veya V8 motorlarındaki bujilerin değiştirilmesi diğer araçlara göre daha zor olacaktır çünkü çalışma alanı daha kısıtlıdır. (Not: Dizel araçlarda buji bulunmaz) Bujileri bulmakta güçlük çekiyorsanız, buji kabloları olarak bilinen çok kalın kablolara bakın. Bunlar bujileri dağıtım kapağına bağlar. İlk önce bunları çekmeniz gerekecek.

  Buji kablolarının hepsini aynı anda çıkarmayın. Her buji belli bir zamanlamada ateşleme yapar. Kabloların sırasını karıştırırsanız ateşleme zamanlaması bozulur ve daha farklı sorunlara yol açar. Her fişi tek tek sökmeli ve bujiyi değiştirdikten sonra kablosunu takmalısınız.

  Şimdi sökme işlemine başlayabiliriz. Buji lokması bujiye tam oturtulmalıdır. Eğer oturmuyorsa büyük ihtimal yanlış boyutta bir lokma kullanıyorsunuz. Eski bujiyi sökmek için anahtarı saat yönünün tersine doğru çevirin. Buji porseleninin kırılmaması için özen gösterilmelidir. Buji tamamen gevşediğinde parmaklarınızla çekip alabilirsiniz.

  Eski bujinin durumuna bir göz atın. Çıkardığınızda onu atmak ve yenisi ile değiştirmek cazip bir fikir olabilir. Ancak bujiler motorunuzun durumu hakkında çok şey söylediğinden bir göz atmanızda fayda vardır. Bujide küçük bir kurum normaldir ancak çok fazla kurum veya yağlanma dikkat etmeniz gereken daha ciddi problemlere işaret eder. Bujilere asla yağ girmemelidir. Bu durum sadece piston oringleri aşınmışsa veya başka ciddi sorunlar varsa gerçekleşir.

  Yeni bujiyi takmadan önce çıkardığınız buji ile karşılaştırın. Buji değişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğru özellikteki bujinin kullanılmasıdır. Tırnak aralığı mutlaka sentille kontrol edilmeli ve uygun aralığa getirilmelidir. Takılan tüm bujilerin tırnak aralığı eşit olmalıdır. İdeal tırnak aralığı aracın marka ve modeline göre değişebilir.

   

  Arızalı Bujilerin Belirtileri

  Buji arızalarını önlemek için zamanı geldiğinde değiştirmelisiniz. Elektronik ateşleme sistemi olan bir araca sahipseniz iki yılda bir, klasik ateşleme sistemine sahip daha eski modellerde ise her yıl değiştirilmesi önerilir.


  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır....»

  Devamı »

  Lima Otogaz SistemleriLima Otogaz Sistemleri

  Lima otogaz sıralı sistemleri; Avrupa alternatif yakıt sistemi üreticilerinin bir araya gelip, geliştirdikleri yüksek ka...»

  Devamı »

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir....»

  Devamı »

  Aldesa Otogaz SistemleriAldesa Otogaz Sistemleri

  Aldesa Otogaz Sistemleri, 40 yılı aşkın süredir imalat sektöründe bulunan sanayici bir ailenin şirketler grubunda yer al...»

  Devamı »

  Friendoxy Yakıt Tasarruf CihazıFriendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı

  Friendoxy Yakıt Tasarruf Cihazı, ideal yanmayı temin ederek aracınızın daha güçlü çekiş ve yüksek performansta hareket e...»

  Devamı »