• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Asla Göz Ardı Edilmemesi Gereken 5 İkaz Lambası

  Asla Göz Ardı Edilmemesi Gereken 5 İkaz Lambası

  Tarih: 15-10-2018

  Sürüş esnasında bu uyarı ışıklarından biri yanarsa asla göz ardı etmeyin ve aracınızı hemen uygun bir kenara çekip stop edin.....

  Yağ Basıncı İkaz Lambası

  Motorun güvenli çalışması için gerekli olan yağ basıncı çok düşükse yağ basıncı uyarı lambası yanar. Araç yolun kenarına çekilmeli, motor stop edilmeli ve yağ çubuğu çekilerek yağ seviyesi kontrol edilmelidir.

  Yağ Lambası

   

  Olası Nedenler:

  Yağsız kalan bir motor aşırı ısınır, sürtünmeye neden olur ve gürültülü çalışmaya başlar. Motoru bu şekilde sürmeye devam ederseniz araç yatak sarar. Sürtünme ile birlikte krank mili, yataklar ve piston kolu bağlantısı zarar görür. Bu parçalar bir süre sonra dönemez hale gelir ve sonunda kilitlenir.

   

  Hararet İkaz Lambası

  Motorunuz aşırı ısındığında hararet lambası yanar. Hararet lambası yandığında asla sürüşe devam etmeyiniz. Bu durum piston sürtünmesi, supap kırılması, silindir contası yanması, silindir kapağında çatlak ve aşınmalar gibi oldukça pahalı motor hasarlarına neden olabilir. Aracı kenara çekin ve motoru stop edin. Kaputu açarak radyatörü ve hortumlarını olası sıvı kaçaklarına karşı kontrol edin. Soğutma sıvısı haznesindeki soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin.

  Motor Hararet Lambası

  DİKKAT: Soğutma sıvısı deposunu veya radyatör kapağını, motor en az 30 dakika soğuyana kadar açmayın. Soğutma sistemi içindeki basınçtan dolayı dışarı çıkan buhar sizi yakabilir!

  Soğutma sıvısı seviyesi düşükse, motor soğuduktan sonra %50/50 antifriz ve saf su karışımı ekleyin. Yanınızda antifriz yoksa geçici olarak su ilave edebilirsiniz.

  Olası Nedenler:

  Aşırı ısınmış bir motoru kullanmaya devam etmek ciddi hasarlara neden olabilir. Pistonlara, segmanlara ve silindir contasına hasar verirsiniz. Motorun içindeki parçalar aşırı derecede ısındığından genleşir ve birbirlerine sürtünerek, erimeye ve kaynaşmaya başlar. Supap iticileri uzar, supaplar erir, pistonlarda ve krank milinde aşınmalar meydana gelir. Motorun aşırı ısınması motor ve silindir bloğunda muazzam bir termal stres yaratır. Blokta çatlamaya ve eğilmelere neden olabilir. Alüminyum kapaklı motorlarda bu yaygın görülen bir sorundur.

  Eğer römork çekiyorsanız ve motor bu yüzden aşırı ısınıyorsa klimayı kapatmak ve aracın kaloriferini en yüksek konumda açmak motorun soğumasına yardımcı olabilir.

   

  Şarj Sistemi İkaz Lambası

  Aracınızdaki şarj voltajı düşük olduğunda gösterge panelinde akü lambası yanar. Bu lamba yandığında hemen durmak zorunda değilsiniz ancak akünün bitmesine ve motorun stop etmesine 20-30 dakikalık bir süreniz kalmış olabilir. Eğer gece sürüşü yapıyorsanız ve farlarınız açıksa bu süre daha da azdır.

  Akü Lambası

  Olası Nedenler:

  Motor rölanti halinde çalışırken kaputu açın. Tahrik kayışı allternatörü döndürüyor mu gözünüzle kontrol edin. Sorun kayışta değilse şarj sisteminde ciddi bir sorun var demektir. Yakında bir tamirci aramaya başlayabilirsiniz.

   

  Fren Uyarı Lambası

  El freni tam olarak serbest bırakılmamışsa, fren hidrolik seviyesi düşükse veya aracın fren devrelerinden birinde hidrolik basınç kaybı varsa bu lamba yanar. Fren hidroliğinin eksilmesi veya fren basıncı kaybı, fren pedalına bastığınızda aracınızı durduramayacağınız anlamına gelir. Bu ikaz lambasını gördüğünüzde frenlerinizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için pedala hafifçe basın. Eğer frenlerde bir sorun algılarsanız aracınızı ilk fırsatta yolun kenarına çekin ve kaputu açarak fren ana silindirindeki sıvı seviyesini kontrol edin. Sıvı seviyesi düşükse, fren sisteminde kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sızıntı varsa aracı sürmek güvenli değildir. Sızıntı yoksa ve hidrolik seviyesi düşükse tamamlayın ve yolunuza devam edin.

  Seyir esnasında fren pedalının düşük ve zemine kadar indiğini farkederseniz aracınızı durdurmak için pedalı üst üste pompalayın. Gerekli basınç için bu durum başarısız olursa aracınızı durdurmak için el freninizi deneyin. El freninizi birden çekmeyin, seviye seviye çekerek aracınızı durdurun. Bu da başarısız olursa, ayağınızı gazdan çekin ve vites küçülterek motor freni ile aracı durdurmayı deneyin. Tüm bunlar başarısız olursa açık alan veya çalılık gibi yumuşak bir hedefe aracınızı yöneltin.

  Fren Uyarı Lambası

  Olası Nedenler:

   

  UYARI: Eğer fren pedalı yumuşaksa, düşükse, zemine giderse veya aracı durdurmak için pedalı pompalamak zorundaysanız aracınızın sürülmesi güvenli değildir. Onarım için bir tamirciye çekmeniz gerekmektedir.

   

  Düşük Lastik Uyarı Lambası

  Aracınızdaki herhangi bir lastik normal değerlerin %25 veya daha fazla oranında altında ise bu ikaz lambası yanacaktır. Düşük hava basıncı olan bir lastikle aracı sürmek tehlikelidir çünkü lastiğin patlama riskini arttırır. Düşük bir lastik aynı zamanda düzensiz frenlemeye, dengesiz çekişe, eşit olmayan ve hızlı lastik aşınmasına, aracın takla atmasına ve yakıt tüketimine neden olabilir.

  İlk fırsatta hava pompası olan bir benzin istasyonuna giderek tüm lastiklerin basıncını manometre ile kontrol edin (pompadaki göstergeler genellikle yanlış gösterir). Lastiklerinizi önerilen basınca kadar şişirin. (Aracın kullanım kılavuzuna veya genellikle şoför kapısında bulunan lastik etiketlerine bakın). Çoğu binek otomobil için önerilen basınç tipik olarak 32 ila 34 PSI'dir.

  Lastik Uyarı Lambası

   

  Olası Nedenler:

  Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol ediniz (en az ayda bir kez veya uzun yol öncesi). Isınmış lastikler hava basıncını arttırır bu nedenle lastiklerinizi aracınızı sürmeden önce soğukken kontrol ediniz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarErsan Güral :
   Bulunduğu İl: Çanakkale Çan                                      Tarih: 09-07-2019 12:55:27

   "Selam benim merak ettiğim araç seyir halindeyken hararet yaparsa yani ön kaputtan dumanlar çıkmaya başlayınca aracı sağa çekip motor stop edilmeli mi?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  VGT Vakum Gücü TeknolojisiVGT Vakum Gücü Teknolojisi

  Vakum Gücü Teknolojisi (VGT) yakıt tasarrufu sağlayan bir performans cihazıdır. VGT bir buluş ve her buluş gibi ezber bo...»

  Devamı »

  Maximum Power Performans KitiMaximum Power Performans Kiti

  Maximum Power - Tam Güç tek noktadan enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarınız için geliştirilmiştir....»

  Devamı »

  Titisi Yakıt Tasarruf CihazıTitisi Yakıt Tasarruf Cihazı

  Titisi Yakıt Tasarruf Cihazı, yüksek manyetik alan içeren, özel dizayn edilmiş manyetik yakıt düzenleyicidir....»

  Devamı »

  Fema LPG SistemleriFema LPG Sistemleri

  Fema LPG Sistemleri Dinamik Endüstri Makine Mühendislik Ltd.Şti'nin ürünüdür....»

  Devamı »

  Panther Yakıt Tasarruf CihazıPanther Yakıt Tasarruf Cihazı

  Panther’i sadece çakmak soketine takınız ve hemen çalışmaya başlasın....»

  Devamı »