• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Kontak Anahtarı Arızaları ve Sorunları

  Kontak Anahtarı Arızaları ve Sorunları

  Tarih: 26-11-2018

  Kontak anahtarı arızaları ve kontak sorunlarına genel bakış. Kontak anahtarı nedir? Immobilizer arızaları nelerdir?....

  Kontak anahtarı, bir aracın elektrik sisteminin kontrol edilebilmesine imkân tanıyan, birçok karayolu ve denizyolu aracında yaygın olarak kullanılan en önemli elektronik bileşenlerden biridir. Genellikle direksiyon simidinin hemen arkasında, direksiyon kolonunun sağ tarafında bulunur. Yeni araçların birçoğu anahtarsız ve basma düğmesi sistemi ile üretiliyor olsa da hala yaygın olarak kontak anahtarları kullanılmaktadır.

  Motora ilk hareketi vermek için kullanılır. Farklı sistemlere güç sağlayan çeşitli konumlara sahiptir. Çoğu kontak anahtarı dört konum olarak tasarlanmıştır. İlk konum direksiyon kilidini açar, ikinci konum aracın elektrikli aksesuarlarını harekete geçirir, üçüncü konum aracın bilgisayarını açarak yakıt ve ateşleme sistemini etkinleştirir, dördüncü konum ise motoru çalıştırır. Sisteme istendiği zaman elektrik akımını gönderen, istenmediği zaman akımı kesen bir şalter gibidir.

   

  Kontak Anahtarı Arızaları

  Zamanla aşınan ve yıpranan kontak anahtarı, sürücüyü uyaracak bazı arıza belirtileri ortaya çıkarır. Yaygın işaretler aracın çalışmaması, anahtarın kontakta sıkışması veya içeri girmemesidir.

  Kontak anahtarı arızalarını genel olarak iki kısımda inceleyebiliriz:

   

  Mekanik Arızalar

  Bu çeşit mekanik arızalar anahtarın içeri girmemesine, kontakta sıkışmasına ve aracın çalışmamasına neden olmaktadır. Bu çeşit bir arızası olan kontakların yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

   

  Elektrik Arızaları

  Kontak terminalinde meydana gelen aşınma ve oksitlenmeler veya terminalin dağılması, kontaktan akım alan bileşenlerin çalışmamasına neden olur. Bu durumda kontak anahtarı terminallerinin değiştirilmesi gerekir. Kart pili bittiğinde gösterge panelinin dijital ekrannında "pil değiştir" uyarısı görülür. Bu durumda kart pilinin yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer kartınız suya düşmüşse devre dışı kalır. Bu durumda kart değiştirilmelidir.

  Özellikle eski model araçlarda anahtar kırılması ve kontak içinde kalması durumu sıkça yaşanıyordu. Ayrıca, ateşleme sisteminde meydana gelen arızalar kontak anahtarını bozabiliyordu. Yeni nesil araçlarda kullanılan immobilizer çipli anahtarlar sayesinde bu tür arızalarda %70 oranında bir azalma oldu. Ancak, bu tip kontak anahtarlarında da farklı tip arıza çeşitleri türedi. Bunlar;

  olarak sıralanabilir. Immobilizer anahtarlarda bir arıza oluştuğunda, immobilizer ikaz lambası devreye girerek sürücüyü uyarır.

  Eski nesil araçların kontak anahtarı arızalandığında kontak sistemi komple değiştirilir. Anahtar ise yeniden yapılabilir. Immobilizer anahtar arızalarında ise daha zorlu bir süreç sizi bekler.

  Kontak anahtarı ile ilgili sorunlardan birisi, çalışan motorun aniden durmasıdır. Motor çalışırken kontak anahtarı arızalanırsa, ateşleme ve yakıt sistemine giden gücü kesebilir ve motorun durmasına neden olabilir. Arıza sebebine bağlı olarak, motorun yeniden çalıştırılabilme ihtimali vardır.

  Bir başka arıza belirtisi ise, kontak çevrilince motor çalışır fakat hemen ardından stop eder. Kontak anahtarı "açık" konumda arızalanırsa, marşa basınca yakıt ve ateşleme sistemine anlık güç sağlar ve motoru çalıştırır. Ancak, marş bırakıldığı anda yakıt ve ateşleme sistemine giden gücü kesecek ve aracı durduracaktır.

  Anahtar kontağa sokulduğunda ve “acc” konumuna getirildiğinde, kontak anahtarı aracın aksesuarlarına, örneğin lambalarına güç sağlamalıdır. Anahtar takıldığında ve döndürüldüğünde, aksesuarlar açılmazsa bir sorun olduğunu gösterir. Benzer belirtiler sigorta ve kablolama sorunlarından da kaynaklanabilir, bu nedenle aracın doğru şekilde teşhis edilmesi şiddetle tavsiye edilir.

  Anahtar girişinin kirlendiğinden ve bu yüzden anahtarın yuvaya girerken zorlandığını hissediyorsanız aerosol temizleme spreyini kontak yuvasına püskürtünüz ve ardından küçük bir hortum ile basınçlı hava uygulayınız. Çok önermesekte, anahtarı yuvaya taktıktan sonra, kontağa zarar vermeyecek şekilde çekiç ile hafifçe vurunuz. Ardından sıkışan kontağı açmayı deneyiniz.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarMustafa Demirelli :
   Bulunduğu İl: Van                                      Tarih: 03-12-2018 14:49:39

   "2000 model Vectram var. Aracın kontağını kapattığımda stop etmiyor, frene bastığımda stop ediyor neden olabilir?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Emmegas LPG SistemleriEmmegas LPG Sistemleri

  Emmegas, LPG ve CNG (doğalgaz) dönüşüm kitleri üzerine ciddi çalışmalar yapan bir İtalyan firmasıdır....»

  Devamı »

  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? Perfobest Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »

  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı nedir? EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı ne işe yarar?...»

  Devamı »

  Stefanelli LPG SistemleriStefanelli LPG Sistemleri

  Stefanelli LPG/CNG Dönüşüm Sistemleri 1977 yılından beri üretim yapan bir italyan markasıdır....»

  Devamı »

  Eco OBD2 Yakıt Tasarruf CihazıEco OBD2 Yakıt Tasarruf Cihazı

  Eco OBD2 otomobillerde yakıt tüketimini azaltmak ve emisyon değerlerini düşük seviyelere çekmek için dizayn edilmiş, pra...»

  Devamı »