• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Frenlerin Havası Nasıl Alınır? Frenlerin Hava Yapması Nedir?

  Frenlerin Havası Nasıl Alınır? Frenlerin Hava Yapması Nedir?

  Tarih: 21-09-2021

  Frenlerin havası nasıl alınır? Fren sisteminin hava yaptığı nasıl anlaşılır? Frenlerin hava yapması nedir? Frenlerin havasını almadan önce yapılması gerekenler nelerdir?....

  Modern araçların çoğunda hidrolik fren sistemi kullanılır. Bu sistem, basınç yoluyla hidrolik denen bir sıvıyı iterek çalışır. Fren pedalına bastığınızda fren hatlarında basınç oluşur. Bu basınç, hidroliği fren kaliperlerine doğru iterek fren balatalarının disklere sürtünmesini sağlar. Sonuç olarak araç yavaşlar ve durur. En basit anlatımla, hidrolik fren sistemi bu şekilde çalışır.

  Fren hidroliği, fren sisteminin can damarıdır ve değiştirmeden birkaç yıl düzgün çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Zamanla, fren hidroliği nem direncini kaybeder ve az miktarda su emmeye başlar, bu da yalnızca fren performansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda sistemin önemli parçalarını aşındırabilir. Fren hidroliğini düzenli aralıklara değiştirmek, sürüş güvenliğinin en ucuz ve etkili bir yöntemidir.

  Fren hidroliğinin değişim süresi genellikle 2 yıl veya 40.000 km.'dir. Fren hidroliğinin değiştirilmesinin en önemli koşulu ise sistemin havasını almaktır. Bu sayede, eski sıvının kalan kısmı da dışarı atılmış olur.

   

  Frenlerin Hava Yaptığı Nasıl Anlaşılır?

  Hidrolik fren sisteminin temel kuralı sıvıların sıkıştırılamıyor olmasıdır. Sisteme hava girerse terazi şaşar. Çünkü, hava sıkıştırılabilen bir elementtir. Fren hatlarına hava girerse, fren pedalına bastığınızda uygulanan basınç havayı sıkıştıracak, kaliperlere giden basınç azalacak, bu da hidroliğin fren balatalarına ulaşmamasına neden olacaktır. Sonuç; yetersiz veya hiç tutmayan frenler...

  Aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız, fren sisteminin havasını aldırmanız gerekebilir:

  ABS fren sistemleri kirli sıvıya ve havaya karşı daha hassas ve daha az tolerenslıdır. ABS hidrolik pompası birkaç bin psi'da çalışır ve fren hidroliğini çok küçük valflerden geçirir. Hidrolik sıvı bozulursa latte benzeri bir köpüğe dönüşür ve sistemin havasının alınması zorlaşır. Daha da kötüsü, ABS pompası ve valfleri, kirli sıvıda bulunan küçük aşındırıcı parçacıklardan kolayca zarar görebilir.

  Fren sistemi bir aracın en önemli parçasıdır. Fren sistemi ile ilgili en ufak bir sorun algılarsanız, frenleri kontrol ettirin. Yılda bir kez frenlerin havasının alınması, güvenli sürüş için önem arz eder.

   

  Frenlerin Havasını Almadan Önce Bunları Aklınızda Tutun?

   

  Frenlerin Havası Nasıl Alınır?

  1. Frenlerin havasını alırken tekerleklerin çıkarılması gerekir. Aracınızı düz ve sağlam bir zeminde krikoyla kaldırın ve kriko ayağını, kriko noktasına yerleştirin. Fren havasının alınması sırasında ana silindir kapağı sıkılmamış şekilde yerinde durmalı ve hidrolik seviyesi normal aralıkta olmalıdır.

  2. Kaliperlerin her birinde fren hava alma vidası adı verilen küçük nipeller bulunur. Nipellerin yerini rahatça bulabilmeniz için aracın altına girmeniz gerekir. Genellikle fren kaliperi tertibatının alt kısmında bulunurlar. Rahat çalışmak ve üstünüzü batırmamak için, altınıza eski bir battaniye ya da kalın bir karton serin.

  3. Nipelleri uygun bir anahtarla nazik bir şekilde gevşetmeye çalışın. Gevşetmekte zorlanıyorsanız üzerlerine WD-40 püskürtün ve biraz bekledikten sonra yeniden deneyin. Nipelleri kırmamaya dikkat edin. Her seferinde tek bir frenin havasını alacağınız için nipelleri yerinden çıkarmayın. Hafifçe gevşettikten sonra tekrar yavaşça sıkın.

  4. Yaklaşık 6 mm. çapında ve 60 cm. uzunluğunda şeffaf bir hortumun bir ucunu, havasını alacağınız nipele sıkıca takın. Diğer ucunu ise toplama kabına (kavanoz veya pet şişe) koyun. Kavanozun içini hortumun ucunu kapatacak kadar (yaklaşık 5 cm) hidrolik ile doldurun. Bu işlem havanın geri çekilmesini engelleyecektir. Hava alma vidasına uyan bir hortumunuz yoksa, fışkıran hidroliğin etrafa saçılmaması için kavanozu nipele yakın tutun. (Akvaryum hortumları bu iş için uygundur)

  5. Bu aşamada size yardım edecek bir arkadaşa ihtiyacınız olacak. Arkadaşınız ayaklarının altında sağlam bir direnç hissedene kadar fren pedalını birkaç kez pompalamalıdır. Fren pedalı tamamen sertleştiğinde, ayağını pedala basılı tutarak "Sertleştiii!" şeklinde bağırmalıdır.

  6. Arkadaşınız pedala basılı tutarken hava alma vidasını az miktarda açın. Dikkat edin fren hidroliği fışkırabilir. Sıvı, şeffaf borudan geçecek ve pedal yere doğru düşmeye başlayacaktır. Bu aşamada pedala basılı tutmaya devam edilmelidir. Pedalın tamamen zemine yapışmasını ve ana silindirin aşırı boşalmasını engellemek için pedalın altına 4-5 cm kalınlığında bir tahta parçası koyun. Fren hatlarında hava varsa, çıkan sıvıda hava kabarcıkları olacaktır. Kavanoz yöntemini kullanıyorsanız, bu kabarcıkları daha rahat görebilirsiniz. 

  7. Pedal zemine kadar düştüğünde arkadaşınız "Düştüüü!" şeklinde bağırmalıdır. Bu uyarıyı aldığınız anda hava alma vidasını hızla kapatın. Aksi taktirde, pedal bırakıldığında hava fren hatlarına geri çekilir.

  8. Arkadaşınıza pedalı bırakmasını söyleyin ve "Bıraktım" demesini dinleyin. Vidayı gevşeterek ve sıvıyla birlikte hava kabarcığı çıkmayana kadar bu işlemi en az 5 kez tekrar edin. (Her tekrarda hidrolik seviyesini mutlaka kontrol edin)

  9. Ardından fren ana silindirini açın ve "Dolu / Max" seviyesine kadar yeni fren hidroliğini ekleyin. Bu işlemi ihmal ederseniz, ana silindirdeki sıvının eksilmesine ve fren hatlarına üstten tekrar hava girmesine neden olursunuz. Böyle bir durumda, hidroliğin arkasında kalan havayı alabilmek için döngü yapmanız ve çok uzun süre uğraşmanız gerekir.

  10. Tüm fren hatlarındaki havayı alana kadar bu işlemi tüm tekerleklere uygulayın. Her frenin havasını aldıktan sonra, ana silindire hidrolik eklemeyi unutmayın.

  11. İşlem bitince son kez fren ana silindirini "Dolu / Max" seviyesine kadar hidrolik ile doldurun ve arkadaşınızdan fren pedalına tam güç basmasını ve aniden bırakmasını isteyin. Bu esnada ana silindir haznesindeki hidrolik sıvıyı gözlemleyin. Ciddi miktarda sıvı püskürmesi varsa, sistemde hala sıkışmış hava var demektir. Bu havayı almak için işlemi tekrar etmeniz gerekir. Püskürme yoksa ve hafif bir dalgalanma varsa sistemin havası düzgün bir şekilde alınmış demektir. Fren ana merkez silindirin kapağını sıkıca kapatın. Tüm hava alma vidalarının sıkılı olduğunu iki kez kontrol edin. Tekerleklerinizi taktıktan sonra bijonları iyice sıkıladığınızdan emin olun. Aracınızda bir test sürüşü gerçekleştirin. Fren pedalındaki süngerimsi his ortadan kalkmış olmalıdır. Eğer, hala süngerimsi ise ana silindirdeki hidrolik seviyesini tekrar kontrol edin ve bir kez daha frenlerin havasını almayı deneyin.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarŞefik Bulak :
   Bulunduğu İl: Yalova                                      Tarih: 16-06-2022

   "Frende 1-2 cm boşluk yapıyor. Yavaş harekette iken pedala yavaş basıldığında pedal sona kadar gidiyor. Pompalama yaptığımda ikinci pompada bile sertleşme oluyor. Ses yok. Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler."

  • AvatarBülent Dalbudak :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 16-02-2022

   "Benim arabamın freni çok zayıf. Fren havasını aldım ama bir türlü frenim sertleşmiyor zor tutuyor nedeni nedir acaba 92 model Ford Taunus 2000 gts."

  • AvatarBülent Dalbudak :
   Bulunduğu İl: Kayseri                                      Tarih: 14-02-2022

   "Benim arabanın fren pedalı şişmiyor. Havasını alıyorum sürekli hava geliyor baya uğraşıyorum ama fren pedalı sertleşmiyor neden olur?"

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli
  Ustaya Sor
  OBDII Arıza Kodları Listesi

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Quant LPG SistemleriQuant LPG Sistemleri

  QUANT LPG-CNG Sistemleri alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yıllardır birbirine ...»


  Ultimate Cell Yakıt Tasarruf CihazıUltimate Cell Yakıt Tasarruf Cihazı

  Ödüllü, yenilikçi ve lider Ultimate Cell teknolojisi benzin, mazot ve LPG'li araçlarla uyumlu çalışır. Ultimat...»


  Nazorati Otogaz SistemleriNazorati Otogaz Sistemleri

  Nazorati Otogaz Sistemleri, otogaz sektöründe 15 yılı aşkın deneyime sahip profesyoneller tarafından kurulmuş ...»


  Perfobest Yakıt Tasarruf CihazıPerfobest Yakıt Tasarruf Cihazı

  Perfobest bir yakıt tasarruf ve emisyon kirlilik kontrol cihazıdır. Perfobest, yanmayı artırır aracın yaşına, ...»


  EKO66 Yakıt Tasarruf CihazıEKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı

  EKO66 Yakıt Tasarruf Cihazı, bünyelerinde Hidrocarbon molekülleri bulunan her türlü gaz ve sıvı yakıtları düşü...»