• 28-08-2013
  • 2 dak
  • 1812
  • 1

Conta Yakmak Nedir?

Conta yakmak nedir? Conta yanınca araç kullanılırsa ne olur? Conta neden yanar? Conta yanması nasıl anlaşılır?

Üst silindir kapağıyla motor bloğunun arasında yer alan bir aparattır ve bu aparat işlevini yitirince conta yakma dediğimiz olay meydana gelir. Conta yanması durumunu anlamak için bir kaç kontrol noktası vardır :

1) Genleşme Kabı: Genleşme kabındaki suya bakılır. Bu suda yarı sarımtırak rengi dönme ve köpüklenme belirtileri varsa conta motor yağını soğutma suyuna kaçırıyor yani conta yanmış demektir.

2) Motor Yağı: Yağ kontrol çubuğu çekilip, ucundaki yağ iki parmak arasına alınıp parmaklar birbirine sürülerek akışkanlık kontrol edilir. Eğer bu yağ olması gerektiği gibi akışkan değilse ve su karışmış gibi bir his uyandırıyorsa conta soğutma suyunu yağ haznesine kaçırıyor demektir.

3) Egsozt Çıkışı: Egzost çıkışından normal hava sıcaklığında yani kışın soğuk havada ısınan motordan gözlemlenecek nem yoğunlaşması harici, beyaz duman çıkışı veya su damlaması görünüyorsa, conta hasarlı, soğutma suyu yanma odalarına gidip ordan egzostan atılıyor demektir.

4) Silindir Kompresyonları / Karter Havalandırması: Silindirlerin kompresyonları sıkıştırma değerleri bir manometre ile ölçülüp, basınç düşüşü var mı diye kontrol edilir. Yine karterin havalandırma hortumuna bakılıp üfleme tabir edilen yüksek oranlı hava çıkışı gözleniyorsa contadan sıkıştırma basıncı kartere kaçıyor olabilir. Ancak bu son madde tek başına contaya bağlı olmayabilir, segmanların eksimiş olmasından da kaynaklı olabilir ki bununla birlikte hafiften yağ yakma da gözlenebilir.

Tüm bu kontrol noktaları tek başına değil, hepsi birarada kontrol edilip ondan sonra değerlendirilerek bir kanıya varmak en doğrusudur.

Contası yanık araçta çekişten düşme yani güç kaybı, sürekli yüksek hararet yapması ve hararetin kontrol altında tutulamaması, yoğun miktarda yağ eksilmesi ve yine soğutma suyu kaybı da gözlenir.

Peki bu durumda araç kullanılırsa ne olur ?

1) Yağa karışan su, yağın akışkanlığını ve yağlayıcılığını bozacağından, yağlama ihtiyacı duyulan bölgelerde hatalı yağlama ve buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda yataklarda, subap bölgelerinde, iticilerde, subaplarda hasarlara yol açabilir.

2) Hararete bağlı üst kapak gönyesinin iyice bozulması ve taşlama gerektirmesi durumları söz konusu olabilir.

3) Daha da ileride aracın çalışamaması gibi sorunlar meydana gelebilir. Conta yanması ciddi bir durumdur ve ihmal edilmeden ve bu vaziyette uzun süre kullanılmadan hemen düzeltilmesi gerekir. Yani bu bir hastalıktır ve tedavi gerektirir.

1 Yorum

Avatar
Cengiz Süha Doğan
30-11-2015 | Ankara

Teşekkürler gerçekten güzel bilgiler aldım tebrik ederim çalışmalarınızı selamlar..

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.