• 20-07-2024
  • 4 dak
  • 277
  • 0

İtalyan Otogaz Sistemi Gasitaly Türkiye'de

Gasitaly, 3.5 milyonluk benzinli araca gözünü dikti. Sanayileşmeyle birlikte, çevre kirliliği, küresel ısınma atık her gün gündemimizde. Bir yandan üretim devam ederken, diğer yandan doğal hayatı koruma çalışmaları ağırlık kazanıyor.

Gün geçmiyor ki çevreci otomobiller, tasarruflu elektronik cihazlar hayatımıza girmiyor olsun…

Son günlerde yükselen trend, yakıt sistemi hibrit olan araçlar başta olmak üzere otogaz (LPG) dönüşüm sistemlerinin dünya genelindeki payının giderek artıyor olması. Gasitaly Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akdal, Rusya’dan ithal edilen gazın maliyetinin düşecek olmasıyla ikame malı niteliğindeki LGP’nin cazibesini artıracağını belirtti. Akdal, Türkiye’ye yapılan doğalgaz ithalatında 7,5 milyar dolar tasarruf beklendiğini, bu tasarrufla birlikte evlerde kullanılan doğalgazın fiyatının düşerek, tüp kullanım oranlarının azalacağına dikkat çekti. LPG’nin de fiyatının düşerek benzinle rekabet edebilecek duruma geleceğini vurgulayan Akdal, böylelikle LPG’nin cazibesinin artacağını söyledi.

Ekipgaz tarafından ithal edilen, İtalyan teknolojisi Gasitaly, Türkiye’deki 3,5 milyar TL’lik otogaz pazarını hedefleyerek, sektöre hızlı giriş yapan şirketlerden birisi olma özelliği taşıyor. Lüks otomobillerin otogaz sistemi Gasitaly, Türkiye pazarında lüks otomobillere otogaz dönüşüm sistemi pazarlıyor. Ferrari, Porche v.b gibi lüks segmentteki otomobiller Gasitaly’nin hedef araçları arasında yer alıyor. LPG ve CNG alanlarında dönüşüm sistemlerine sahip Gasitaly’nin Nisan ayı itibariyle F1, F3 ve F5 olmak üzere 3 ayrı modelde ürünü bulunuyor. F1, alt segmentteki otomobillere, F3 motor hacmi daha yüksek orta sınıf otomobiller için, F5 ise lüks segmentteki spor otomobillere takılıyor. Türkiye genelinde 2 ana distribütörle pazara giren Gasitaly 2010 yılında bayilik vererek büyümeyi hedefliyor. Doğalgazın otogaz olarak kullanılmasına yönelik yasal ve teknik alt yapının hazırlanıp uygulamaya konulması durumunda Gasitaly’nin CNG’ye uygun F1, F3 ve F5 modelleri devreye sokulup, tüketiciye sunulabilecek.

2010 yılı sonunda 8 milyon TL ciro hedefleniyor

Gasitaly Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akdal, Türkiye’de ilk otogaz sistemleri satışı yapan bir firmada 10 yıllık profesyonel yöneticiyken, kendi işini kurma isteğiyle buradan ayrılarak ortaklarıyla İtalya‘da ve Tayland’da kendi pazarlama firmalarını ve 2009 yılının başında da Türkiye’deki Ekipgaz firmasını kurdu. Ekipgaz ile Gasitaly marka İtalyan dönüşüm sistemleri dağıtımına karar verdi. Gasitaly ile sadece Türkiye pazarında 2010 yılı sonunda 8 milyon TL ciro hedefleniyor. Uzun yıllar sektör tecrübesiyle hareket eden Akdal, İtalyanların otogaz dönüşüm sistemlerindeki rakipsizliğinin tartışılmaz olduğunun üzerinde duruyor. “Farklı markalarda otogaz sistemi dünyanın her yerinde mevcut. Fakat güç ve iyi performans istendiğinde bu işi en iyi yapanların İtalyanlar olduğunu herkes bilir. Biz de bu güce inanarak sistemimizi İtalya’dan getiriyoruz. Ürün yelpazemizde bulunan F1, F3 ve F5 ile sektöre iddialı girdik”

Türkiye’de otogaz dönüşüm sistemleri pazarında araçlarına gaz takılmayı bekleyen 3,5 milyon araç bulunduğunu belirten Akdal; “tasarruf sağlayan bu sistemi araçlarına takmak isteyen otomobil sahipleri hedef kitlemiz. 2010 yılında pazarın yüzde 10’una sahip olmayı hedefliyoruz. Günümüzde insanlar ampüllerinde dahi tasarrufu düşünürken, Gasitaly ile lüks otomobil segmentinde bile tasarruf sağlayacaklar” dedi.

Gasitaly bayisi olmak için herhangi bir bedel talep edilmiyor

Öte yandan Gasitaly, Türkiye’de birçok bölgede açacağı bayi ağı ile tüketicilerine kolayca ulaşmaya hazırlanıyor. Büyük şehirler olmak üzere şehir merkezlerinde bayi ağlarıyla ürünlerini son tüketiciye ulaştırmaya hazırlanan Gasitaly, şimdiden Türkiye’nin çok sayıda şehrinden bayii talepleri almaya başladı. Akdal, “Bayiliklerle büyüyeceklerini belirterek, 2010 yazı sonunda 150 bayiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye çapında 150 bayii ile 8 milyon TL ciro hedeflediklerinin altını çizen Akdal şöyle devam etti:

“Gasitaly’den bayilik almak için herhangi bir bedel talep etmiyoruz. Teknik bilgiye sahip bayiler tercih edeceğiz. Avrupa standartlarında servis verebilmesi bizim için çok önemli. Her oto sanayide maksimum 1, küçük şehirlerde ise yine 1 bayi açacağız.”

Yurtdışında birkaç yıldır devam eden Gasitaly markalı kit satışları oldukça yoğun rağbet görüyor. Otogaz sistemlerinin dünya genelinde büyük bir ilgi gördüğünü belirten Akdal: “Tasarruf nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde otogaz kullanım oranı oldukça yüksek. Türkiye’de de tercih sebebinin giderek artacağını düşünüyoruz” dedi.

Haber Tarihi: 26 Mayıs 2010

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.