• 09-10-2021
  • 5 dak
  • 50892
  • 1

ECO Modu Nedir? ECO Mod Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

ECO modu nedir? ECO / ECON mod ne kadar yakıt tasarrufu sağlar? ECO mode nasıl çalışır? ECO mod ne zaman kullanılır? ECO mod motora zarar verir mi?

ECO Modu Nedir?

Bazı araçlarda "ECON" olarak da adlandırılan "ECO Mode" aracın "Ekonomik Modu" anlamına gelir. Günümüz modern araçlarında daha sıklıkla görülen yeni bir teknolojidir. ECO mod ile aracınızın gücünden ve performansından biraz daha fedakarlık yaparak daha fazla yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.

Bu mod, genellikle sürücü panelinde veya direksiyonda bulunan bir düğme tarafından etkinleştirilir. ECO modun ayrıntıları çeşitli markalara göre farklılık gösterse de genel olarak gaz kelebeği tepkisini azaltarak motor ve şanzıman performansını engeller. Sonuç olarak, bir aracın hızı ve gaz tepkisi düşürülür, otomatik şanzımanlarda vites geçiş noktaları değiştirilir, bu da daha az yakıt tüketimine yol açar.

ECO Mod Nasıl Çalışır?

ECO modu, sürücüye daha fazla yakıt tasarrufu sağlamak için motor ve şanzıman performansını kısıtlayarak çalışır. Aracınız, gaza yüklendiğinizde normal modda olduğu gibi hızlanmaz. Üreticinin ECO mod stratejisi doğrultusunda, izin verdiği kadarını yapacaktır. Esasen, üreticinin aracınıza koyduğu bir dizi kısıtlamadan ibarettir. Aracınızın yakıt, hava ve diğer önemli sistemlerinde hassas ayarlamalar yaparak çalışır. Bu ayarlar, herhangi bir yan etki olmaksızın yakıt tüketimini düşürmeye yarar. Fark edeceğiniz tek şey, güç ve gaz tepkimesinin biraz azaldığıdır. Devrim niteliğinde bir teknoloji olmasa da, yakıt tüketimine düşük bir katkı sağlar.

Bazı araçlar, verimliliği arttırmak için diğer sistemleri de yönetir. Örneğin, Honda'nın ECON modu, klima kompresörünün kullanımını da azaltır. Ayrıca, Honda'nın ECON modu, otomatik şanzımanlı modellerde vites geçişlerini değiştirmek için hız sabitleyicinin çalışmasını da yönetir. Özellikle yokuşları çıkarken aracınız bir alt vitese geçmeyebilir.

Toyota'nın bazı modellerindeki ECO modu ise koltuk ısıtıcılarının yanı sıra ısıtma ve soğutma sistemi için kullanılan enerji miktarını da azaltır. Diğer bazı sistemler, sürücü yavaşladığında ve gaz pedalını bıraktığında yakıt dağıtımını durdurur.

Volvo'nun ECO Coast sistemi ise, araç seyir halindeyken, gaz pedalını bıraktığınızda motoru şanzımandan ayırır ve motor devrini rölanti devrine kadar düşürür. Bu, otomobilin mevcut hızında yavaşlayarak ivmesini korumasını sağlar ve kullanılan yakıt miktarını azaltır. Bu özellik 50km/s üzerindeki hızlarda çalışır.

ECO Mod Ne Zaman Kullanılır?

Elbette ki yakıt tasarrufu yapmak istediğinizde kullanılır. Aracınızın ekstra performansa ihtiyaç duyduğu sürüş koşullarında ECO modu kullanmak iyi bir fikir değildir. Uzun yolculuklarda ve otoyollarda ECO modu kapalı tutmalısınız. Yakıt tüketiminiz biraz artsa da, herhangi bir sollama esnasında aracın performansı ve hızı son derece önemlidir.

Şehiri içi trafiğinde ECO modu dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Trafik ışıkları ve sıkışık trafik nedeniyle ani hızlanmalara ve ekstra motor performansına ihtiyacınız yoktur. Yakıt tüketimini azaltmak için mükemmel bir fırsat! Aracınızın düşük performansı sizi rahatsız etmediği sürece ECO modu her fırsatta kullanabilirsiniz.

ECO Mod Motora Zarar Verir mi?

ECO modu kullanmak, motor hasarına, ekstra bakım veya başka herhangi bir soruna yol açmaz. Üreticiler, ECO modu aracın motoruna zarar vermeyecek şekilde tasarlar. Aracın tüm elektroniği, motor ve şanzıman çıkışına göre ayarlanır, böylece yanlış ateşleme, tekleme veya herhangi bir hasar nedeniyle endişe etmenize gerek kalmaz.

ECO Modu Ne Kadar Yakıt Tasarrufu Sağlar?

Birçok kişi, sürüş düzenini ayarlayarak ECO mod ile aynı sonuçları elde edilebileceğini düşünür. Ani hızlanmalardan kaçınırsanız, yüksek devirlere çıkmazsanız, araca gazı koklatarak verirseniz yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz. Ancak, ECO mod ile daha da iyi yakıt tasarrufu sağlandığı bir gerçektir.

Bununla birlikte, elde edilen yakıt tasarrufu çok cüzi miktarlardadır. Gerçekte sağladığı tasarruf, her depoda %5 civarındadır. Aylık benzin tüketiminiz 1000 TL ise, ortalama 50 TL tasarruf elde edebilirsiniz. ECO modun sağladığı yakıt tasarrufu üreticiden üreticiye değişiklik gösterebilir.

Örneğin Ford, 2012 Focus modellerinde ECO mode ile %24 oranında yakıt tasarrufu sağlandığını iddia etmektedir. Hyundai ise Active ECO sisteminin %7 yakıt tasarrufu sağladığını söylemektedir.

Eğer aracınızı normalde çok agresif kullanıyorsanız, elde edeceğiniz yakıt tasarrufu daha fazla olabilir. ECO mod, kötü sürüş alışkanlıklarınızı düzene sokarak yakıt tüketiminizi %24 oranında azaltabilir. Agresif sürücüler için ECO mod kullanılabilir bir seçenek olmayabilir, çünkü performans farkını diğer sürücülerden daha fazla hissederler.

Arabanızdaki en heyecan verici özellik olmasa da ECO Mod, yakıt tasarrufu elde etmenizin ve atmosfere daha az karbondioksit (CO2) gazı salınmasının en etkili yoludur!

1 Yorum

Avatar
Mahir Gökçe
13-07-2022 | mahir.gokce@hotmail.com

Eco sistem aracın performansını düşürüyor tasarrufun ne kadar olduğundan emin değilim.

Yorum Yap

Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.