• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Gaza Basınca Takılma, Kesilme, Duraksama Sorunları

  Gaza Basınca Takılma, Kesilme, Duraksama Sorunları

  Tarih: 07-11-2017

  Motor gaza basınca neden kesilir? Ani hızlanmalarda takılma problemleri, arıza nedenleri ve çözüm yolları.....

  Takılma ya da kesilme sorunu, aracınızı hızlandırmak için gaz pedalına bastığınızda meydana gelir. Genellikle hatalı ateşlemeden kaynaklanır ve motorun iyi beslenmediğini gösterir. Hava / yakıt karışımı zengin ya da fakirse ve iyi ateşleme olmazsa, motor aşırı yük altına girdiğinde kesilebilir.

  Gaz pedalına bastığınızda gaz kelebeği açılır ve motor daha fazla hava emer. ECU, daha fazla yakıt ekleyerek yanıt vermelidir.

  Aracınız, hava akış sensörü olmayan enjeksiyonlu bir motor tipine sahipse (Speed-Density System), ECU hava akımını tahmin etmek için, gaz kelebeği konum sensörü, manifold mutlak basnç sensörü, hava sıcaklık sensörü ve motor devrini kullanır. Bu sayede motora ne kadar yakıt göndermesi gerektiğini hesaplar.

  Not: Speed-Density System motorlar, hava akışı sensörü kullanan EFI sistemlerine göre vakum kaçaklarına karşı daha az duyarlılık gösterir.

  Motorda bir hava akışı sensörü (Hava Kütle Ölçer) varsa, ECU bu sensörden gelen sinyale bakar. Aynı zamanda gaz gelebeği konum sensörünün ve MAP sensörünün (eğer varsa) söylediklerini de dikkate alır. Bu sistemler hava kaçaklarına karşı oldukça hassastırlar.

  Sonuç olarak, bu sensörlerden herhangi birinin verileri yanlışsa veya eksikse, ECU yakıt ayarlamasını yapamaz. Yakıt zengin ya da fakir kalır ve hızlanmak için gaz pedalına basıldığında motorda kesilmeler görülebilir.

  Sorun, gaz kelebeğinden, kirlenmiş enjektörlerden ya da düşük yakıt basıncından da kaynaklanabilir. Egzozdaki oksijen sensörleri hava / yakıt karışımını izler. Böylece ECU uygun hava / yakıt oranını gerektiği gibi ayarlayabilir. Karışımdaki düzensizlikler kirli enjektörleri ve düşük yakıt basıncını belirli bir oranda telafi edebilir. Fakat gaz kelebeğinde bir sorun varsa bu kendini gösterir.

  Ani Hızlanmalarda Motorun Kesilmesinin Olası Nedenleri

  Ateşleme Sorunlarından Kaynaklanan Sebepler;

  Arızanın tespiti için ECU'nun arıza tespit cihazına bağlanması ve hata kodlarının incelenmesi gerekir. Arızayı veren sensör / sensörler kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir. Arıza tespiti ek olarak hava kaçaklarının aranması, EGR valfi kontrolü / temizlenmesi, yakıt basıncı ve yoğunluk ölçümü, buji kontrolleri gibi işlemleri içerebilir.


  Bu Konuya Yapılan Yorumlar

  • AvatarUrfali babo :
   Bulunduğu İl: Gaziantep                                      Tarih: 20-02-2018 03:26:59

   "Aracım benzinde sıkıntı yok ancak lpg ye geçtiği zaman rölanti düşüp stop ediyor gazı düzensiz yiyiyor aracın performansı düşük tekliyor araç kendini toparlamıyor belli bir süre sonra motor ısındığında düzene biniyor aracımın sorunu nedir acaba bana yardımcı olursanız sevinirim teşk.ler. cevabı nasıl alırım. Acaba."

  Daha Fazla Göster

  Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »

  Yakıt Tasarruf Cihazları
  Tümü »

  Lovato LPG/CNG SistemleriLovato LPG/CNG Sistemleri

  Lovato LPG /CNG Sistemleri 1958 yılında İtalya'nın Vicenza kentinde kurulmuştur. Firma kuruluşundan itibaren yenilik kon...»

  Devamı »

  GPX Energy Plus Yakıt Tasarruf CihazıGPX Energy Plus Yakıt Tasarruf Cihazı

  Hem Evinizde, Hem de Aracınızda Yüksek Yakıt Maliyetine Son!...»

  Devamı »

  Marjet LPG/LNG SistemleriMarjet LPG/LNG Sistemleri

  Marjet LPG/LNG Sistemleri'nin Sıvı ve Sıralı Sistem montaj kitleri bulunmaktadır....»

  Devamı »

  Kitmtm LPG SistemleriKitmtm LPG Sistemleri

  Kitmtm LPG Sistemleri ileri teknolojisi ve mükemmel performansıyla en iyi sistemlerden biridir....»

  Devamı »

  Landi Otogaz SistemleriLandi Otogaz Sistemleri

  1954 yılında, Landirenzo tarafından kurulan Landi Otogaz Dönüşüm Sistemleri, bugün 5 kıtada 50 ülkede faaliyet gösteren ...»

  Devamı »