• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Geri Görüş Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Geri Görüş Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Tarih: 26-11-2019

  Geri görüş kamerası alırken nelere dikkat etmek gerekir? Geri görüş kamerası nedir?...

  Geri Görüş Kamerası Nedir?

  Dikiz aynaları bir asırdan fazla bir süredir kullanılan, motorlu taşıtların temel ekipmanlarından biridir. Ancak, geniş açılı bir görünüm sunmamaları, arka cam seviyesinin altında olanları görememeniz ve kör noktaya düşmesi gibi birkaç önemli dezavantajları vardır. Her yıl onbinlerce trafik kazası kör nokta ve görüş eksikliği nedeni ile yaşanır. Geri manevra esnasında meydana gelen kazalarda, ölüm ve yaralanma riski en fazla olanlar ise 5 yaş altındaki çocuklardır.

  Geri görüş kameraları, geri vites kamerası, park kamerası ve dikiz aynası kamerası olarak da adlandırılır. Park esnasında aracın arkasındaki alanı net olarak görmenizi sağlar. Kafanızı çevirerek göreceğiniz alan cam seviyesi hizasındadır. Araç gövdesinin altındaki seviyelerde neler olacağını göremezsiniz. Kameralar sayesinde daha geniş görme alanları elde ederek, aracı daha hızlı ve güvenilir şekilde park edebilirsiniz.

   

  Geri Görüş Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Geri görüş kamerası üç ana parçadan oluşmaktadır. Aracın arkasına takılan kamera, sürücünün görebileceği bir yere yerleştirilen ve görüntünün yansıtıldığı ekran ve sensör. Bu üç parça genellikle kit olarak satılmaktadır. Satın almaya karar verdiğinizde, kameranın küçük olmasına ve her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz.

  Eğer aracınız multimedya sistemine sahipse, birçok kamera bu sistemlere entegre edilebilir. Bu nedenle ayrıca bir ekran satın almanıza gerek yoktur.

   

  Kullanılan Sensör Teknolojisi

  "Sensör" kameranın gözüdür. Geri görüş kamerası satın almak istediğinizde CMOS ve CCD sensör teknolojisi ile karşılaşırsınız. CCD sinyali analog bir şekilde, CMOS ise dijital bir şekilde görüntüye çevirir. Bu iki seçenek arasından, genellikle daha ucuz olduğu için CMOS sensörlü olan kameralar tercih edilir. Kamerayı sadece bir kere satın alacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle aradaki fiyat farkını göze alarak CCD sensörlü olan kamerayı tercih edin.

  CMOS sensörler piyasada çok hızlı yayılmaktadır. Üretim maliyetleri daha ucuz ve daha az enerji tüketimine sahiptir. Net bir görüntü için daha fazla ışığa ihtiyaç duyarlar. Boyut olarak CCD sensörlerden daha küçük olmasına rağmen görüntü kalitesi daha düşüktür. Ancak bazı CMOS sensörlü kameraların görüntü kalitesi CCD teknolojisini yakalamıştır. Çerçeve hızı ve işlem hızı, CCD görüntü sensörleri ile karşılaştırıldığında çok hızlıdır.

  CCD sensörler ise değişen ışık koşullarına göre kendisini ayarlayabilir. Düşük ışıklarda bile çok daha iyi görüntü kalitesi sağlarlar. Genellikle titreşim sorunlarından daha az etkilenirler ve daha sessiz yapıdadırlar. Fazla enerji tükettiği için özellikle cep telefonları tarafından fazla kullanılmazlar. Daha dayanıklı ve kaliteli malzemelerden imal edilir. CMOS sensörlere göre daha pahalı olsa da, paranızın karşılığını fazlasıyla verir.

   

  Park Çizgileri

  Aracı park etmek birçok sürücünün kabusudur. Park çizgileri, etrafınızdaki objelerle veya arabalarla olan mesafeyi anlamanıza yardım olur. Yalnızca geri görüş kamerası sayesinde park eden sürücüler için bu özellik oldukça faydalıdır. Geri görüş kamerası alırken bu özelliği sormanızda fayda vardır.

   

  Görüş Açısı

  Birçok kameranın görüş açısı son derece geniştir. Bazı modellerde görüş açısı 190 dereceye kadar çıkabilir. Görüş açısı ne kadar genişse, o kadar fazla alanı görebilirsiniz. Bu sayede hem kör noktaları görebilir, hem de aracınızı daha kolay park edebilirsiniz.

   

  Düşük Işık Performansı

  Bazı geri görüş kameralarının üzerinde “Minumum Lux Değeri“ şeklinde bir ifade yer alır. Kamera lensinin ışığa karşı duyarlılığı lux değeri ile ölçülür. Örneğin, dolunay çıkmış bir gecenin lux değeri 0.1 iken, güneşli bir günün luk değeri 10.000'dir. Kameranın "Minumum Lux Değeri" ne kadar düşük olursa, karanlıktaki performansıda o kadar iyi olacaktır. 

   

  Kamera Montaj Yeri

  Kameranın nereye yerleştirileceğine sürücü olarak siz karar vereceksiniz. Plaka aydınlatma ışığının olduğu yere, tamponun alt kısmına ya da sizin seçeceğiniz farklı yerlere kameranın montajı yaptırılabilir. Bazı kameralar ayarlanabilir bir brakete sahiptir. Farklı pozisyonlarda dilediğiniz yere montaj yapılabilmektedir.  Bu Haber Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu haber hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Diğer Manşet Haberler
  Tüm Manşet Haberler


  Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır?
  Kilometresi düşürülen araç nasıl anlaşılır? Km. sayacı neden düşürülür? Arabanın kilometresiyle oynandığını nasıl anlarsınız?
  Devamını Oku »

  Sel Hasarlı Araba Alınır mı? Sel Hasarı Belirtileri
  Sel hasarlı araba alınır mı? Sel hasarlı araç nasıl tespit edilir? Araba selden nasıl hasar görür? Araba selde kalırsa ne olur?
  Devamını Oku »

  Çatlak Cam Hasarları ve Alınacak Tedbirler
  Araba camı çatlaksa ne yapmak gerekir? Camlardaki çatlaklar ve alınması gereken tedbirler nelerdir?
  Devamını Oku »

  Araçlarda Oluşan Pas Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
  Araçlarda oluşan pas lekeleri nasıl çıkarılır? Kaportadaki pas lekelerini engelleme ve çıkarma yöntemleri.
  Devamını Oku »

  Araba Deri Koltukları Nasıl Temizlenir?
  Arabaların deri koltukları nasıl temizlenir? Araçlarda deri koltuk bakımı ve temizleme yöntemi.
  Devamını Oku »

  Değişen Parça ve Boyalı Parça Nasıl Anlaşılır?
  Değişen parça nasıl anlaşılır? Araçlarda boyalı parça nasıl anlaşılır? Paslı araç alınır mı? İkinci el araç alırken nasıl kontrol edilir?
  Devamını Oku »

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »