• İlan Ver
 • Soru Sor
 • Yetkili Servisler


 • Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır?

  Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır?

  Tarih: 27-05-2020

  Kilometresi düşürülen araç nasıl anlaşılır? Km. sayacı neden düşürülür? Arabanın kilometresiyle oynandığını nasıl anlarsınız?...

  Araçlarda kilometre düşürmek, aracın ikinci el değerini artırmak ve satışını cazip hale getirmek için yapılan yasa dışı bir uygulamadır. Geri alınan her 10.000 km. aracın değerini önemli ölçüde artırır.

  Örneğin; değeri 100.000 TL olan 50.000 km. yol kat etmiş bir araç 100.000 km ise 95.000 TL'ye, 150.000 km. ise 90.000 TL'ye düşebilir. Milyon değerlik araçlarda bu oran çok ciddi fiyat aralıklarına tekabül eder.

  Satıcının, arabanın durumu ve geçmişi hakkında yanlış ve aldatıcı bilgi vermesi, kilometre sayacını düşürmesi, tüketiciyi koruma yasası gereğince ciddi bir suçtur. Gösterge tablosunda yer alan kilometre sayacı, aracın ömrü boyunca ne kadar yol katettiğini gösterir.

  Modern otomobillerdeki dijital kilometre sayacı maalesef savunmasız durumdadır. Bir dizüstü bilgisayar ve özel yazılımlar sayesinde, ortada hiçbir kanıt bırakmadan kolayca müdahale edilebilir.

  Çoğu benzinli hususi otomobil yılda ortalama 15.000-17.000 km. civarında yol kateder. Bu da demek oluyor ki 10 yaşında bir araç aksi bir durum olmadığı sürece ortalama 150.000-170.000 km. sayaca sahip olmalıdır.

  Dizel otomobiller de bu oran biraz daha yukarıdadır. Yıllık ortalama 20.000-24.000 km. civarında yol katederler. Bu da 10 yaşında bir araç için ortalama 200.000-240.000 km. demektir.

  Gerçek kilometrenin ne olduğunu bilmiyorsanız, aracın durumunu yargılayamazsınız. İyi durumda olması gereken parçalar arızalanmak üzere olabilir.

   

  Aracın Kilometresi Düşürülmüşse Nasıl Anlarım?

  Arabanın kilometre sayacı ile oynanıp oynanmadığını anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

  Tüm bu kontrollerden sonra hala şüpheleriniz varsa almaktan vazgeçin. Fakat almakta kararlı iseniz, ödemeyi yapmadan önce gösterge panelindeki kilometreyi satıcıya yazdırın ve imzalatın. İleriki zamanlarda kilometrenin düşürüldüğünü öğrenirseniz elinizde kandırıldığınıza dair bir kaydınız olur. Bunu yapmayı reddediyorsa, satın almaktan vazgeçin ve oradan uzaklaşın.  Bu Haber Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşın!

  Üye olmadan yorum yapabilir, bu haber hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Diğer Manşet Haberler
  Tüm Manşet Haberler


  Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır?
  Kilometresi düşürülen araç nasıl anlaşılır? Km. sayacı neden düşürülür? Arabanın kilometresiyle oynandığını nasıl anlarsınız?
  Devamını Oku »

  Sel Hasarlı Araba Alınır mı? Sel Hasarı Belirtileri
  Sel hasarlı araba alınır mı? Sel hasarlı araç nasıl tespit edilir? Araba selden nasıl hasar görür? Araba selde kalırsa ne olur?
  Devamını Oku »

  Çatlak Cam Hasarları ve Alınacak Tedbirler
  Araba camı çatlaksa ne yapmak gerekir? Camlardaki çatlaklar ve alınması gereken tedbirler nelerdir?
  Devamını Oku »

  Araçlarda Oluşan Pas Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
  Araçlarda oluşan pas lekeleri nasıl çıkarılır? Kaportadaki pas lekelerini engelleme ve çıkarma yöntemleri.
  Devamını Oku »

  Araba Deri Koltukları Nasıl Temizlenir?
  Arabaların deri koltukları nasıl temizlenir? Araçlarda deri koltuk bakımı ve temizleme yöntemi.
  Devamını Oku »

  Değişen Parça ve Boyalı Parça Nasıl Anlaşılır?
  Değişen parça nasıl anlaşılır? Araçlarda boyalı parça nasıl anlaşılır? Paslı araç alınır mı? İkinci el araç alırken nasıl kontrol edilir?
  Devamını Oku »

  Makaleler & Bilgiler
  Tümü »

  Yetkili Servis Listeleri

  LPG Montaj Fiyatları
  Ustaya Sor
  LPG Tasarruf Hesaplama Cetveli

  Ürünler
  Tümü »